Nawigacja
Kontakt
Pl. Dominikański 2
50-159 Wrocław
tel – centrala: +48 (71) 726 1226
tekst: Adrian Porwich
Pierwotnie podziemne, sklepione pomieszczenie pod prezbiterium kościoła, określane mianem krypty, mieściło grób świętego lub służyło przechowywaniu relikwii. Z czasem kościelne krypty stały się miejscem pochówku duchownych i dostojników świeckich – w szczególności fundatorów i dobrodziejów kościoła lub klasztoru. Było to związane ze średniowieczną praktyką grzebania zmarłych w kościołach, która stała się powszechna pomimo przepisów prawa kościelnego, wydawanych od wczesnego średniowiecza aż po okres kontrreformacji, które zasadniczo zakazywały pochówków wewnątrz kościoła.
Po zakończeniu zasadniczego etapu odbudowy kościoła św. Wojciecha ze zniszczeń wojennych, trwającego w latach 1953-1955, przeprowadzono pierwsze istotne powojenne badania archeologiczne w 1956 roku. Jednakże przeprowadzone prace miały stosunkowo wąski zakres, bowiem były ograniczone do dokonania wykopu wzdłuż ściany północnej prezbiterium i odsłonięcia baz półfilarów przyściennych. Natomiast badania archeologiczne, prowadzone w pobliżu kościoła w latach 1960-1961, przyczyniły się do poszerzenia wiedzy na temat średniowiecznej zabudowy w otoczeniu klasztoru dominikanów.
Jednakże kluczowe znaczenie dla poznania wczesnych etapów budowy kościoła św. Wojciecha miały badania archeologiczno-architektoniczne, które były prowadzone w latach 1966-1968 pod kierunkiem prof. Edmunda Małachowicza. Szeroko zakrojone prace archeologiczne objęły wykonanie licznych wykopów na zewnątrz i wewnątrz prezbiterium, a także we wnętrzu transeptu i nawy. W ich efekcie odkryto wiele fragmentów architektonicznych z różnych okresów przebudowy świątyni – od 1. połowy XIII w. do końca XV w.
Na szczególną uwagę zasługują odkryte relikty najstarszego kościoła klasztornego dominikanów z 1. poł. XIII w. – między innymi prostą ścianę wschodnią starszego prezbiterium, posadzki z polepy wapiennej i relikty ściany nieistniejącej romańskiej krypty pod prezbiterium. W trakcie badań odsłonięto również fragmenty pochodzące z okresu budowy korpusu nawowego w latach 60. i 70. XIII w. – między innymi półfilary przyścienne w nawie i półfilar narożny w transepcie, pozostałości posadzki z płytek ceramicznych, a także pozostałości polichromii ścian wnętrza w transepcie. Ponadto odkopano i zrekonstruowano fragment krużganka klasztornego pod wschodnią częścią prezbiterium, wzniesionego w latach 1295-1330, a także odkryto relikty czternastowiecznego lektorium w postaci dwóch filarów i połączono krypty w podziemiach prezbiterium, transeptu i kaplicy bł. Czesława.
Badania architektoniczne, przeprowadzone w latach 60. XX wieku, pozwoliły na stwierdzenie znaczącego zróżnicowania poziomów nawy i prezbiterium pierwszego kościoła klasztornego dominikanów wrocławskich – powstałego w latach 20. i 30. XIII wieku.
W literaturze wskazuje się, że romańska świątynia posiadała płytką, częściowo zagłębioną kryptę w części zachodniej prezbiterium – prawdopodobnie pod przęsłem przylegającym do arkady tęczowej. Analogii dla pierwszej poświadczonej krypty kościoła św. Wojciecha poszukiwano w krypcie dominikańskiego kościoła Świętej Trójcy w Krakowie, która jednakowoż znajduje się we wschodniej części prezbiterium krakowskiej bazyliki. Z kolei nietypowa lokalizacja krypty bywa traktowana jako intencjonalne nawiązanie do krypty franciszkańskiego kościoła św. Jakuba we Wrocławiu, która była umiejscowiona w zachodniej części chóru i stanowiła prawdopodobne miejsce pochówku księcia Henryka II Pobożnego.
Niewykluczone, że krypta nie powstała równocześnie z budową kościoła klasztornego, ale została wtórnie wbudowana we wzniesione wcześniej prezbiterium. Nierozstrzygnięta pozostaje również kwestia funkcji romańskiej krypty, która zapewne pełniła funkcje liturgiczne i pochówkowe, a przypuszczalnie mogła stanowić oprawę grobu bł. Czesława.
Krypta romańskiego kościoła św. Wojciecha nie zachowała się do współczesności i mogła zostać zburzona w trakcie budowy gotyckiego prezbiterium na przełomie XIII i XIV wieku albo podczas wznoszenia kaplicy loretańskiej w 1681 roku.
Pod kaplicą św. Józefa znajdują się dwie krypty, które prawdopodobnie powstały w okresie przebudowy kościoła pomocniczego na początku XVIII wieku. Należy jednak zaznaczyć, że pierwsze pochówki zakonne w podziemiach tzw. polskiego kościoła zostały poświadczone jeszcze w 1633 roku. Pierwsza przestrzeń w podziemiach kościoła powstała jako krypta rodzinna fundatora przebudowy – kupca winnego Petrusa Zerbsta. W trakcie prac restauratorskich epitafium małżeństwa Zerbstów zostało przeniesione do krypty loretańskiej i wmurowane w jej południową ścianę. Natomiast druga krypta była miejscem pochówku braci z wrocławskiego konwentu dominikanów.
Niedostępna pozostaje również krypta Trójcy Świętej, mieszcząca się pod północnym ramieniem transeptu, która powstała w 1662 roku z inicjatywy Margarete von Hellenfeld – z domu Oderwolff.
Pl. Dominikański 2
50-159 Wrocław
tel – centrala: +48 (71) 726 1226