Nawigacja
Kontakt
Pl. Dominikański 2
50-159 Wrocław
tel – centrala: +48 (71) 726 1226
Prawdopodobnie obydwa portale powstały w pierwszej fazie budowy chóru kościoła, a zatem około 1300 roku. W literaturze wyrażano opinie, że portale w chórze kościoła klasztornego dominikanów we Wrocławiu były dziełem warsztatu kamieniarskiego, którego członkowie byli zaznajomieni z nowoczesną stylistyką budowli gotyckich z okresu przełomu XIII i XIV w.
W północnej ścianie chóru kościoła umiejscowiono okazały gotycki portal, który łączył prezbiterium z kaplicą Męki Pańskiej w północnym aneksie, a pośrednio również z budynkami klasztornymi. W grubości muru świątyni utworzono niewielki przedsionek z niszami w ścianach bocznych i sklepieniem ze zwornikiem udekorowanym stylizowanym listowiem. Warto zwrócić uwagę na wysmukłe kapitele kolumienek, rozszerzające się ku górze w formie kielicha kwiatowego, określane jako kapitele kielichowe. Ich dekorację stanowią niezwykle realistycznie wyrzeźbione liście. Natomiast w ostrołukową archiwoltę portalu został wpisany ażurowy, wielolistny maswerk.
Naprzeciwległy portal południowy prowadził do zakrystii kościoła – obecnie kaplicy akademickiej św. Dominika. Trudno doszukiwać się w nim bogactwa form, które charakteryzuje portal północny, bowiem jego dekoracja jest ograniczona do prostych kapiteli kielichowych i skromnego ażurowego maswerku o formie trójłukowej.
Pl. Dominikański 2
50-159 Wrocław
tel – centrala: +48 (71) 726 1226