Dach nad Starym Refektarzem (etap I)

Aktualny stan:

Zrealizowane

Termin realizacji:

do końca 2022
(etap I)

Koszt projektu:

332 000 zł
(etap I)

Zebrane:

100%

Barokowy Refektarz to zarówno najcenniejszy zabytek, jak i największa sala duszpasterska klasztoru wrocławskich dominikanów. Jego dach wymaga natychmiastowego remontu.

Przygotowaliśmy projekt remontu dachu podzielony na cztery etapy. W roku 2022 chcemy zrealizować etap I i II, obejmujące wymianę 50% więźby i poszycia dachowego (od strony zachodniej).

Barokowy refektarz klasztoru dominikanów to jedyna pozostałość po dawnym klasztorze, który od średniowiecza stał na tyłach kościoła św. Wojciecha.

Klasztor założony w 1226 r. przez bł. Czesława działał nieprzerwanie aż do pruskiej kasaty w 1810 r. Podczas rozbiórki na przełomie XIX i XX w. władze miasta zdecydowały się zachować tylko tę dawną klasztorną jadalnię z racji na jej piękny wystrój i włączyć ją do kompleksu powstającej wtedy poczty paczkowej.

W wyniku działań wojennych w 1945 r. budynek poczty znacznie ucierpiał, jednak sam refektarz przetrwał w stanie nienaruszonym i został przekazany wraz z fragmentem budynku dawnej poczty dominikanom, którzy w 1951 r. powrócili do Wrocławia.

Wystrój refektarza pochodzi z pierwszej połowy XVIII w., a uwagę przykuwają w nim cenne sztukaterie – wśród nich Maria Magdalena u stóp krzyża, pozostałości fresków oraz przepiękne marmurowe lavabo, czyli ozdobna umywalnia.

Dziś stary refektarz to największa sala duszpasterska przy klasztorze dominikanów. Korzystają z niej studenci DA Dominik i narzeczeni uczęszczający na popularne katechezy przedmałżeńskie; to tu odbywają się wykłady Filozoficzno-Teologicznej Szkoły bł. Czesława i Dominikańskiego Duszpasterstwa Dorosłych.

Walory akustyczne refektarza doceniają artyści, którzy często urządzają tu koncerty muzyki kameralnej. Wyjątkowo cenną jest dla nas sąsiedzka współpraca z nauczycielami i uczniami PSM II st. Im. Ryszarda Bukowskiego z ul. Podwale. Od roku średnio raz w miesiącu młodzi muzycy z tej szkoły organizują wraz z klasztorem koncert w ramach serii „Muzyczny refektarz Podwala”, gdzie w murach dawnej klasztornej jadalni miłośnicy muzyki mają szansę nakarmić się pięknymi dźwiękami.

Niestety, dach budynku refektarza pochodzący z czasów pruskiej przebudowy ponad 120 lat temu domaga się pilnego remontu. Eksperci alarmują, że duża część więźby dachowej oraz poszycia wykazuje znaczące uszkodzenia, a wilgoć przedostająca się do środka budynku stanowi zagrożenie dla zabytkowego wnętrza.

Stopień uszkodzeń widać zwłaszcza w mieszczących się nad refektarzem pokojach gościnnych klasztoru, w których normalnie zatrzymują się przyjeżdżający do nas wykładowcy, rekolekcjoniści i inni goście dominikanów i ich duszpasterstw, a gdzie teraz schronienie znalazło kilkudziesięciu uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Jako dominikanie szukamy środków na remont dachu w różnych instytucjach państwowych, samorządowych i prywatnych, ale chcemy też prosić zwykłych ludzi, którzy na co dzień lub tylko czasami gromadzą się w kościele św. Wojciecha, u grobu patrona miasta, bł. Czesława, aby wsparli nasze działania ratunkowe.

Group-73.png

Galeria zdjęć

Aktualności