Nawigacja
Kontakt
Pl. Dominikański 2
50-159 Wrocław
tel – centrala: +48 (71) 726 1226
tekst: Adrian Porwich
fot. Marcin Dyjak OP
Przestrzeń pod południowym ramieniem transeptu zajmuje krypta Haugwitzów, w której znajduje się polichromowany kamienny sarkofag Marii Eleonory von Haugwitz (+1736) – żony hrabiego Friedricha Wilhelma von Haugwitz, radcy Kamery Cesarskiej i Urzędu Zwierzchniego księstw śląskich. Prawdopodobnie pierwotnie krypta miała być miejscem spoczynku rodziny Haugwitzów, ale ostatecznie w podziemiach kościoła św. Wojciecha pochowano jedynie Marię Eleonorę von Haugwitz, podczas gdy hrabia i jego dwaj synowie spoczęli w kryptach kościoła klasztornego kapucynów w Náměšť nad Oslavou.
W południowym ramieniu transeptu warto zwrócić uwagę na okazałe epitafium Marii Eleonory von Haugwitz, wykonane z szarego marmuru śląskiego, które zostało ufundowane przez małżonka zmarłej, Friedricha Wilhelma von Haugwitz, w 1746 roku. Epitafium zostało umiejscowione naprzeciw ołtarza Świętego Krzyża, w którego pobliżu znajdowało się wejście do krypty Haugwitzów.
Prawdopodobnie sarkofag powstał niedługo po przedwczesnej śmierci hrabiny Marii Eleonory von Haugwitz w 1736 roku, stąd może być datowany na koniec 30. XVIII wieku. Do współczesności zachowało się białe gruntowanie i fragmenty polichromii sarkofagu, który został wykonany z piaskowca.
Kamienny sarkofag wspiera się na sześciu nóżkach w formie uskrzydlonych głów anielskich, z których cztery znajdują się na jego narożach. Krótsze boki wieka sarkofagu zdobią dwie tarcze herbowe pod wspólną koroną rangową – herb Haugwitzów i herb rodu Nostitz-Rieneck. Na dłuższym boku wieka znajduje się rozbudowana inskrypcja, która zawiera pochwałę życia zmarłej, a wierzchnią część wieka zdobi płaskorzeźbiony krzyż łaciński o ramionach zakończonych motywem trójliścia – tzw. krzyż trójlistny.
Krótsze boki sarkofagu szczelnie wypełnia ornament wstęgowo-cęgowy (tzw. ornament regencyjny – charakterystyczny dla okresu 1. połowy XVIII w.), a także ornament lambrekinowy – motyw dekoracyjny naśladujący lambrekin, czyli ozdobny element w formie pasa wyciętego w zęby i zdobionego frędzlami. Natomiast dłuższe boki zdobi pięć tarcz herbowych, które należą do rodziców, dziadków i pradziadków Marii Eleonory von Haugwitz. Od strony wejścia do krypty ukazano, kolejno od lewej, herby przodków hrabiny od strony ojca – hrabiego Johanna Karla von Nostitz-Rieneck (ojca), hrabiego Christopha Wenzela von Nostitz-Rieneck (dziadka), hrabiny Marii Juliany von Nostitz – z domu von Mettich (babki), barona Ottona von Nostitz (pradziadka) i Barbary Kathariny von Wachtel (prababka). Na przeciwległym boku sarkofagu przedstawiono herby przodków Marii Eleonory von Haugwitz od strony matki – hrabiny Marii Maximiliany von Nostitz-Rieneck – z domu von Sinzendorf, hrabiego Rudolfa II von Sinzendorf (dziadka), hrabiny Evy Susanny von Zindendorf-Pottendorf (babki), barona Augusta von Sinzendorf (pradziadka) i Elisabeth von Sinzendorf – z domu von Trautmannsdorf (prababki).
Pl. Dominikański 2
50-159 Wrocław
tel – centrala: +48 (71) 726 1226