Remont organów

Aktualny stan:

W trakcie realizacji

Termin realizacji:

październik 2024

Koszt projektu:

120 000 zł

Zebrane:

100%

Jednym z powodów popularności naszego kościoła we Wrocławiu i okolicy jest wysokiej klasy muzyka organowa, wykonywana przez naszych znakomitych organistów i gości. Od kilku lat – spowolnieni nieco przez pandemię – zbieramy środki na zbudowanie nowego kontuaru, czyli stołu gry, który umożliwi wydobycie z naszych organów jeszcze piękniejszej muzyki. Teraz jednak zostało nam zaproponowane nowe rozwiązanie, które ma szansę umieścić nasz instrument na koncertowej mapie Dolnego Śląska.

AKTUALIZACJA (sierpień 2024):

5 lat temu zaczęliśmy przymierzać się do remontu organów w naszym kościele. 
Niestety przez sytuację popandemiczną i inne okoliczności musieliśmy odłożyć realizację prac.
Po tych kilku latach możemy przystąpić do prac remontowych. Początkiem sierpnia kontuar, który na tym etapie będzie remontowany, został rozebrany i przewieziony do warsztatu. Na czas remontu w kościele będą nam służyły organy elektroniczne.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM !!!

——————————

 

Organy w kościele św. Wojciecha są dziełem firmy organowej Józefa Cynara. Budowę ukończono w 1991 roku. Instrument został zaprojektowany jako 61-głosowy, ale 7-głosowej sekcji echo, zaplanowanej po prawej stronie prezbiterium, nigdy nie zrealizowano. W powyższym materiale nasz organista, dr hab. Tomasz Głuchowski, opowiada o istniejącym instrumencie i konieczności wymiany kontuaru. Dzięki zbiórkom przeprowadzonym w minionych latach w naszym kościele, mimo niespodziewanych podwyżek materiałów, mamy prawie całą kwotę potrzebną do budowy nowego stołu gry, jednak w rozmowach z wrocławskimi organmistrzami i artystami zrodził się jeszcze bardziej ambitny pomysł.

Projekt nosi roboczą nazwę “Spaces of Soul: Organ+” (“Przestrzenie duszy: Organy+”). Chcielibyśmy za pomocą środków unijnych zdobyć budżet nie tylko na zmianę kontuaru, ale także na rozbudowę naszego instrumentu, co da nam możliwość organizacji w tym miejscu festiwalu z udziałem wybitnych organistów w kolaboracji z artystami ze sceny współczesnej muzyki elektronicznej wraz z oprawą multimedialną. Przy tym projekcie głównie chcielibyśmy się skupić na wykorzystaniu wyjątkowej akustyki naszej przestrzeni.

Jak mówią współtwórcy projektu, organmistrzowie z Firmy Cynar oraz członkowie wrocławskiego kolektywu SLAP, jest to projekt wymyślony, aby przybliżyć odbiorcom muzyki elektronicznej kunszt oraz finezję organów piszczałkowych. W obecnych czasach mało kto ma świadomość, w jakich przestrzeniach znajdują się te instrumenty – tłumaczy budowniczy organów i miłośnik muzyki elektronicznej, Michał Macewicz – Niewielu wie, jaka potęga i piękno drzemie w brzmieniu tych właśnie instrumentów, które są głownie kojarzone z muzyką klasyczną oraz sakralną. Natomiast świadomość ludzka oraz pojęcie na temat muzyki współczesnej odgrywanej na organach jest praktycznie znikoma.

Inspiracjami dla wrocławskich artystów są projekty takie jak St. Gervais oraz artyści jak Anna Von Hausswolff. Chcielibyśmy zaaranżować front instrumentu oraz architekturę wnętrza kościoła za pomocą techniki Video Mapping i Laserowej – kontynuuje Michał Macewicz. – Połączenie muzyki elektronicznej oraz organowej będzie wymagało również dodatkowego zabiegu. Jesteśmy w posiadaniu wysokiej jakości systemu audio, dzięki któremu uda nam się zrealizować ten niezwykle wymagający projekt. Na co dzień pracujemy nad brzemieniem w przestrzeniach trudnych, co wraz z naszym zafascynowaniem akustyką i dźwiękiem pozwoli nam w pełni wykorzystać przestrzeń tego miejsca. Koncerty artystów odbywałyby się w myśl idei dialogu klasyki i współczesności. Dialog, koncept lub w pewnych momentach przestrzeń improwizacji. Dzięki naszej wieloletniej pracy oraz organizacji wydarzeń kulturalnych, które zawsze staramy się zorganizować na najwyższym poziomie, udało nam się stworzyć dość spore grono odbiorców. Jesteśmy przekonani, iż tym projektem uda nam się przyciągnąć tych ludzi do świątyni. Odbywające się wydarzenia pozwoliłyby poznać lepiej przestrzeń kościoła św. Wojciecha oraz instrument znajdujący się w jego wnętrzu.

Wniosek do UE o sfinansowanie rozbudowy organów w kościele św. Wojciecha składamy w kwietniu 2022. Będziemy Was informować na bieżąco o postępie naszych prac.

Group-73.png

Galeria zdjęć

Aktualności