Kaplica akademicka

Aktualny stan:

Zrealizowany

Termin realizacji:

do końca 2022

Koszt projektu:

856 000 zł

Zebrane:

100%
Dominikanie od początku istnienia swojego zakonu trzymają się blisko środowisk uniwersyteckich. To właśnie w dialogu z profesorami i studentami chcemy odkrywać piękno i prawdę Ewangelii. Duszpasterstwo akademickie “Dominik”, działające przy naszym klasztorze od 1971 r., formuje kolejne pokolenia studentów wrocławskich uczelni w chrześcijańskim duchu, a kaplica akademicka jest wyjątkowym miejscem, gdzie członkowie duszpasterstwa mogą na liturgii i modlitwie osobistej doświadczać Bożego działania. Niestety, zawilgocenie murów kaplicy sprawia, że jej użytkowanie staje się coraz bardziej problematyczne.

Dzisiejszy kościół św. Wojciecha został zbudowany w połowie XIII w. na miejscu poprzedniej świątyni. Kaplica akademicka przylegająca do prezbiterium od strony południowej pełniła pierwotnie funkcję zakrystii: długa, wąska i nakryta sklepieniem krzyżowo-żebrowym, podzielonym na 7 przęseł.

Planowane jest przeprowadzenie kompleksowych zabiegów konserwatorskich elewacji oraz ściany południowej wnętrza kaplicy, jak również wykonanie izolacji przeciwwilgociowej.

Prace te powinny doprowadzić do powstrzymania procesów destrukcji i w miarę możliwości usunięcia jak największej ilości szkodliwych soli i źródeł zasolenia. Wilgoć i korozja spowodowana niszczącym działaniem soli rozpuszczalnych w wodzie występują w obrębie całej ściany elewacji i wnętrza – zarówno w dolnej części murów, jak i w górnych partiach. Konieczne jest też usunięcie zapraw cementowych wprowadzonych podczas wcześniejszych remontów, wykonanie niezbędnych napraw oraz zabezpieczenie zabytku przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Prace mają na celu przywrócić dobry stan techniczny kaplicy, zarówno jej wnętrza, jak i elewacji.

Group-73.png

AKTUALIZACJA – 29.08.2022

W wyniku prowadzonych prac, wzrosły koszty remontu kaplicy.

Dodatkowa dokumentacja i prace archeologiczne, czyszczenie rur odpływowych wody deszczowej oraz konserwacja zabytkowej posadzki będą kosztowały dodatkowe 110 000 zł.

W sumie koszt prac wyniesie 856 000 zł.

Group-73.png

Dziękujemy intytucjom, które wspierają projekt!
(stan na 30.08.2022)

Galeria zdjęć

Aktualności