Gotyckie nisze

tekst: Adrian Porwich
fot. Marcin Dyjak OP

W centralnej ścianie zamknięcia chóru kościoła znajdują się dwie symetrycznie usytuowane gotyckie wnęki. Obie nisze zostały odkryte w trakcie badań archeologicznych i konserwatorskich, które w latach 60. XX wieku prowadzono pod kierunkiem Edmunda Małachowicza.

Północna wnęka

Północna wnęka, której dekoracja rzeźbiarska zachowała się w znacznie lepszym stanie, była prawdopodobnie przeznaczona do przechowywania olejów świętych. Obecnie w niszy umieszczono późnobarokową rzeźbę biskupa, którą datowano na 3. ćwierć XVIII wieku. Niewielką figurę, charakteryzującą się znacznym dynamizmem przedstawienia, przekazano do kościoła św. Wojciecha w latach 70. XX wieku.

Sakramentarium

Natomiast nisza południowa pełniła zapewne funkcję sakramentarium, które mogło mieć formę niewielkiego wykusza lub być zamknięte prostą kratą. Terminem „sakramentarium” określa się średniowieczny odpowiednik tabernakulum, które przeważnie przyjmowało formę niszy ściennej, zamkniętej kratą i oprawionej w dekorację rzeźbiarską, ale mogło również przybrać formę wolnostojącego dzieła rzeźbiarskiego – na przykład w postaci niewielkiej wieży. W dolnej części niszy umieszczono tabernakulum z wrocławskiej pracowni Ericha Adolfa, wykonane w latach 30. XX wieku do kaplicy Seminarium Duchownego „Albertinum” na Karłowicach.